Tetanie : Tichý narušitel rovnováhy těla a mysli
Neuro(b)log

Jste pacient nebo pacientka a právě jste se vrátil/a z urgentního příjmu v nemocnici. V lékařské zprávě máte uvedenou diagnózu tetanie. Prý to není nic vážného. Pro některé je tak tento stav zvýšené nervosvalové dráždivosti tichým narušitelem rovnováhy nejenom těla, ale především mysli. Máte obavy. Jako neurolog jsem se setkala s množstvím pacientů "postižených" tetanií. Tvořili i část pacientů přivezených záchrankou na urgentní příjem pod "rouškou" epilepsie, křečí nejasné příčiny, hysterie, polyneuropatie, mrtvice atd.. Akutní příznaky tetanie se objeví nezřídka i u zdravých sportovců po zvýšené fyzické aktivitě nebo u návštěvníků posiloven a "fitek", jejichž návštěvy těchto zařízení jsou spíše nárazové a do takové návštěvy "dají všechno" a ještě to třeba podpoří "energeťákem". Nebo po probdělé noci a po požití alkoholu, který způsobuje dehydrataci a minerálový rozvrat.
Synonymem pro tuto diagnózu je také tetanický syndrom, spasmofilie, neurastenie, vegetativní labilita či vegetativní dystonie, neurocirkulační astenie, anxiózní neuróza, latentní, kryptogenní nebo chronická nebo normokalcemická tetanie, spasmofilie, spasmofilní neuropatie.
Ve svém článku budu používat pojem tetanie. Zahrnuje soubor rozmanitých příznaků subjektivně znepříjemňující život pacientovi (někdy i jeho okolí). Vzbuzuje v něm úzkost, obavy o zdraví a život. Mnohdy také vede pacienta k vyhledávání si různých jiných diagnóz na internetu (většinou nevyléčitelných a smrtelných), což ústí v začarovaný kruh úzkostí, pochybností a obav.
Tetanie se projevuje ve formě akutního tetanického záchvatu nebo jako dlouhodobé různé nespecifické příznaky (latentní tetanie).
Akutní tetanický záchvat má charakteristické projevy křečí horní končetiny predilekčně postihující loket, zápěstí a prsty (tzv. porodnická ruka) nebo oblast kolene a kotníku (tzv. karpopedální spasmy). Je v podstatě o "zkroucení" končetiny, která je postižena křečí. Akutní tetanický záchvat je projevem manifestní tetanie. Oproti tomu, latentní tetanie se nemanifestuje křečemi končetin, ale křečí kolem úst (tzv. rybí ústa) nebo žvýkacích svalů s následnými obtížemi s řečí nebo žvýkáním potravy. Častěji se setkáváme s tzv. krampy, což jsou křeče v lýtkách zejména v noci.
Mezi další příznaky, doprovázející tetanii, patří i deprese, úzkost až fobie, bolest hlavy, nespecifické závratě, bolesti krční páteře ze zvýšeného napětí svalů, přecitlivělost na hluk. Velmi frekventní obtíže také zmiňují pacienti: brnění končetin, jedno- i oboustranné, pocit svírání v krku ("knedlík v krku" neboli globus hystericus), obtíže s polykáním. Pacienti vyhledávají kromě neurologa také kardiologa nebo internistu, protože se u nich objevují různé obtíže charakteru tlaku na hrudi bez závislosti na námaze, bušení srdce a pocit nepravidelnosti srdečního rytmu, dušnost a suchost v ústech. Mezi další nespecifické příznaky referují nadměrnou únavu a vyčerpání nebo dokonce ztrátu energie.
Pojďme se ještě více ponořit do tématu a objasněme si pojem hyperventilační tetanie.
Je stav, ke kterému dochází při tzv. hyperventilaci a následné hypokapnii. A právě hyperventilace vyvolaná nějakým stresorem (situací, silnou emocí aj.) spustí pocit nedostatku vzduchu a pacient má následně nutkání hyperventilovat. Hyperventilace znamená, že dýcháte rychleji a někdy i hlouběji a způsobí snížení oxidu uhličitého v krvi (CO2, tj. hypokapnii). Zrychluje se také tep, můžete mít pocit dušnosti, tlak na hrudi. V těle dochází ke zúžení cév (i těch zásobujících mozek), dostavuje se např. závrať, brnění a křeče končetin nebo pocit na omdlení doprovázející pocit úzkosti, panika a strach ze smrti.
Příčiny vzniku tetanie
Nejčastější příčinou zvýšené nervosvalové dráždivosti je nedostatek hořčíku (hypomagnezémie). Hořčík je totiž důležitý kationt pro modulaci propustnosti napěťově řízených vápníkových kanálů v buňkách. Stabilizuje membránový potenciál a blokuje nadbytečné uvolňování neurotransmiterů. Někteří pacienti po operaci štítné žlázy s tetanií mohou profitovat právě z léčby hořčíkem.
Sníženou hladinu hořčíku v krvi mohou způsobovat některé léky, mezi něž řadíme diuretika (současně mohou i za nedostatek draslíku), srdeční glykosidy, projímadla, sulfonamidy, kortikosteroidy při chronickém užívání, inhibitory protonové pumpy, hladovění a diety. Vyplavení stresových hormonů (katecholaminů) způsobuje krátkodobý pokles hořčíku v krvi a jeho přesun do buněk. Ale při chronickém stresu se hořčík ve zvýšené míře vylučuje do moči. Nelze opomenout také průjmy, zvracení, různá onemocnění zažívacího traktu, ale též chronické požívání alkoholu.
Nedostatek hořčíků se může také pojit se vznikem tenzní bolesti hlavy a migrén, dále úzkostí, pocitem vnitřního chvění nebo třesu a nespavostí. Tedy nejenom tetanie.
V současné době velmi populární téma a v reklamách a na internetu naleznete různé preparáty s odlišnými formami hořčíku a jeho rozdílnou vstřebatelností a využitelností. Tomuto tématu se budu věnovat v nejbližším článku.
Z dalších minerálů: méně často nízká hladina draslíku (hypokalémie) a chloridových iontů (hypochlorémie). Při hypokalcemické tetanii má pacient příznaky podrážděnosti a poruchu koncentrace pozornosti. V krvi lze zjistit pokles ionizované (volné) formy vápníku (hypokalcémie), ačkoliv je hladina celkového vápníku v krvi v normě. Bývá tomu tak u pacientů s onemocněním příštítných tělísek (hypoparathyreóza) nebo nedostatku vitamínu D. Byl popsán i případ mladého pacienta po operaci štítné žlázy s těžkou hypokalcémií s bolestí na hrudi a priapismem (bolestivá a dlouhotrvající erekce), která vymizela po podání vápníku. Nejde o častý případ, spíše publikovaná anekdotická zmínka manifestace tetanie.
Jak ze začarovaného kruhu ven
Pokud Vám byla stanovena diagnóza tetanie, ať již pod jakýmkoliv termínem uvedeným výše, jistě všechny zajímá, jak se jí zbavit. Někdy je to složité.
Může provázet náročná životní období, kdy člověk čelí zvýšené stresové zátěži (aniž by si ji třeba vůbec uvědomoval). Může doprovázet panické ataky a deprese u predisponovaných osob. Latentní tetanie může být příčinou zhoršeného usínání a kvality spánku. Neexistuje univerzální lék a ani návod. Jistě pomůže suplementace minerálů, obzvláště při jejich nedostatku. Hořčík, vápník i vitamín D pomáhají stabilizovat nervový systém. Ruku v ruce s tím jde změna životního stylu. Vím, že se nelze úplně vyhnout stresu, ale lze se naučit s ním pracovat. Pohyb, zejména v přírodě, různé relaxační techniky (např. dechová cvičení, meditace, jóga, mindfulness), dostatek spánku a kvalitní strava bohatá na minerály.
V lékárně lze zakoupit různé preparáty s obsahem minerálů i bylinné přípravky. Doporučuji se vždy poradit s lékárníkem, zda daný bylinný preparát nemůže ovlivnit účinnost léků, které užíváte. Záchvaty akutní tetanie se opakují nebo zhoršují? Jsou křeče silné, máte závratě nebo dochází ke ztrátě vědomí? Máte podezření na nedostatek minerálů či hormonální poruchy? To jsou obtíže, při kterých jistě vyhledejte lékaře. V některých případech lékaři využívají pomoci anxiolytik (léky k potlačení úzkosti) nebo antidepresiva. Rozhodně není hanbou vyhledat psychoterapeutickou pomoc.
Doufám, že vám článek poskytl informace, které jste hledali.
Příště probereme téma stresu a jeho vliv na imunitu a autoimunitní onemocnění.
MUDr. Petra Mištríková, MBA
Zdroje:
Steidl L., Tetanický syndrom v interní praxi, jeho obsah, diagnóza a léčba z hlediska metabolizmu magnezia; Interní Med. 2002; 4(3): 113-118
Schrauzer GN. Effect of Stress on Serum and Erythrocyte Magnesium. Magnesium Research, 1995. Whang R et al. Serum and urinary magnesium responses to epinephrine infusion in humans. Am J Physiol, 1984.
Touyz RM. Role of the sympathetic nervous system in magnesium homeostasis. Magnesium Research, 2006.
Turk C, Stollberger C, Huber J, Sehnal E, Finsterer J. Priapism as a manifestation of tetania. Scand J Urol Nephrol. 2009;43(1):94-5. doi: 10.1080/00365590802502368. PMID: 18991191.